Akrobatikus torna

Versenyzői csoportok
Óvodás kortól egészen a
válogatott szintig

Acro 0 (versenyzői előkészítő) és Acro I csoportok 6–13 éveseknek
Akrobatikus torna foglalkozások heti 3 alkalommal. Edzőink az első edzésen szintfelmérés után osztják be a jelentkezőket valamelyik csoportba korosztály és tudásszint szerint!
Cél, hogy a gyerekek megkapják a sportághoz szükséges alapokat koordinációs, kondicionális és sportági technika tekintetében. Megszerzett tudásukat már hazai versenyeken tudják összemérni kortársaikkal.

Acro 2 csoport 7–16 éveseknek
Akrobatikus torna foglalkozások heti 5 alkalommal. Edzőink az első edzésen szintfelmérés után osztják be a jelentkezőket valamelyik csoportba korosztály és tudásszint szerint!
Célunk, hogy az itt sportoló gyerekek megkapják a sportág magas szintű űzéséhez szükséges képzést amellyel eredményesen tudják képviselni egyesületüket, országukat hazai és nemzetközi versenyeken!

Acro 3 versenyzői csoport 11+ éveseknek
Akrobatikus torna foglalkozások heti 6-9 alkalommal. Edzőink az első edzésen szintfelmérés után osztják be a jelentkezőket valamelyik csoportba korosztály és tudásszint szerint!
Célunk, hogy az itt sportoló gyerekek megkapják a sportág magas szintű űzéséhez szükséges képzést amellyel eredményesen tudják képviselni egyesületüket, országukat hazai és nemzetközi versenyeken!

Az akrobatikus torna bemutatása
Az akrobatikus torna ötvözi a szertorna egyéni elemeit a társas akrobatikus elemekkel (gúlákkal-dobásokkal), egy zenére végrehajtott, koreografált gyakorlatban. A gyakorlatok sikeres kivitelezéséhez szükség van a mozgások finom koordinációjára, pontosságra, precizitásra, valamint a társak összhangjára, bizalomra. A magas mozgáskultúra mellett zenei műveltség is szükséges, valamint kitartás, erős akarat, bátorság és jó előadókészség. Azonban, ha a siker kulcsa csak ezeknek a készségeknek a birtoklása lenne, talán a Magyar akrobatika is a világ élmezőnyébe tartozna.
Az akrobatikus torna rendkívül összetett sportág, így nem mondhatjuk, hogy csak egyes képességek magas szintje kell a sikerhez.
Az akrobatikus tornában versenyzők öt versenyszámban mérethetik össze tudásukat, női párosban, női hármasban, férfi párosban, férfi négyesben és vegyes párosban.
A tornászok három gyakorlat típust mutatnak be, statikust, dinamikust és kombináltat, amelyek mindegyike saját jellemzőkkel bír. A statikus gyakorlatok sajátossága, hogy a társak egy páros vagy csoportos elem végrehajtása során végig érintkezésben vannak egymással. Ezek lehetnek tartások, építések, vagy egyik tartásból a másikba történő átmenetek.
A dinamikus gyakorlatokban a versenyzőknek be kell mutatniuk társas és egyéni repülő elemeket, felhasználva a különböző irányok, fordulatok, csavarok és különböző testhelyzetek és ugrások által nyújtott variációs lehetőségeket. A dinamikus elemek jellemzői közé tartoznak: a repülési szakasz, a partnerek közötti rövid kapcsolat, érintés, ami segíti vagy megszakítja a repülési szakaszt. A kombinált gyakorlatokban az elemeknek tükrözniük kell a statikus és dinamikus gyakorlatok jellemzőit.
A tornászok minden gyakorlatot zenére mutatnak be egy 12×12 m-es rugalmas tornatalajon. A gyakorlatok statikus pozícióból indulnak és a végső statikus pozícióig megkoreografáltak. Minden gyakorlatnak speciális követelményei és korlátozásai vannak. A gyakorlatok maximum hossza 2 perc 30 másodperc hosszú lehet. Nincsen meghatározott minimum időtartam.
Egyensúly
Ennek a sportágnak alappillére a jó egyensúly. Az edzések során nagy hangsúlyt fektetünk ennek a képességnek fejlesztésére.
Mozgás koordináció
A mozgás koordináció fejlesztésével együtt agyunkat is magas szintű munkára fogjuk.
Kitartás
A siker kulcsa.
Csapatmunka
Ez egy igazi “csapatjáték”, maximálisan egymásra kell hangolódnia a tornászoknak, hogy a gyakorlatokat teljesíteni tudják.
Siker
Sikerorientált oktatási módszereinkkel minden növendék számára megfelelő energiát tudunk adni a kemény edzésekhez.
Itthon a sportágat űző lányok és fiúk jelenleg 4 és 23 év közöttiek. Mind a három fajta gyakorlat különböző karakterű , így elbírálásuk a művészi hatás, a nehézség érték és a technikai végrehajtás szempontjából is külön történik. A művészi- kiviteli bíró értékeli a végrehajtott gyakorlat művészi hatását, amely az “A” pontszámot határozza meg. A nehézségi bírók közösen határozzák meg a gyakorlat nehézségi értékét. A technikai-kivitel bírók értékelik a végrehajtott gyakorlat technikai kivitelét, amely meghatározza az “E” pontszámot. A vezetőbíró és a nehézségi bíró alkalmazzák a büntetéseket, amelyek levonásra kerülnek az összesített pontszámból, amely az A, E, D pontszámok összege. A gyakorlatokról rajzot kell készítenie az edzőnek, amely illusztrálja a párok, vagy csoportok által, és az egyénileg bemutatni kívánt elemeket és azok nehézségi fokát, valamint a statikus elemeknél a tartások idejét.
Akrobatikus tornában az Európa és Világbajnokságok két évenként felváltva követik egymást. Az élvonalat az orosz, angol és belga federációk tornászai alkotják.